Czy psychodeliki uratują świat?

Po niemal pięciu dekadach wojny z narkotykami ugruntowane przekonanie o szkodliwości wszelkich substancji psychoaktywnych zaczyna rozpadać się pod naporem kolejnych dowodów naukowych. Badania pokazują, że psychodeliki mogą pomagać w leczeniu depresji, stresu pourazowego, uzależnień i lęku związanego z chorobami terminalnymi, ale również poprawiać jakość życia u osób, które nie mają żadnych dolegliwości. Doświadczenia mistyczne wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby, innych ludzi i ekologii naszej planety. W odpowiednich warunkach prawie każdy może przeżyć tego rodzaju stany.

Maciej Lorenc rozmawia z czołowymi ekspertami odpowiedzialnymi za renesans psychodeliczny i zgłębia wraz z nimi zagadnienia z różnych dziedzin – między innymi neuronauki, psychofarmakologii, psychologii, antropologii, religioznawstwa i polityki narkotykowej. Dzięki tej książce poszerzysz swoją perspektywę prawie jak po zażyciu LSD.

Więcej o książce tutaj.

Psychedelic Psychotherapy: A User Friendly Guide to Psychedelic Drug Assisted Psychotherapy

Psychoterapia Psychodeliczna jest kompleksowym, łatwym do odczytania podręcznikiem dla terapeutów i laików, którzy potrzebują praktycznych wskazówek dotyczących psychoterapii wspomaganej psychodelikami. Książka ta zawiera cenne informacje dla osób stosujących psychodeliki do własnego leczenia oraz dla praktyków, którzy używają ich w swoich sesjach. Skupia się ona na leczeniu traumy poprzez stosowanie MDMA, LSD i psylocybiny. Zawiera on wskazówki, krok po kroku, jak bezpiecznie i skutecznie poruszać się w psychodelicznym procesie uzdrawiania.

The Science of Microdosing Psychedelics – Torsten Passie

W czasach gdy media często prezentują mikrodozowanie jako potencjalne panaceum, ta solidnie opracowana i naukowo przedstawiona praca proponuje obiektywną i jasną perspektywę na to zagadnienie. Omawia tak kluczowe zagadnienia jak tolerancja, toksyczność i placebo.

How to Change Your Mind: The New Science of Psychedelics – Michael Pollan

Szanowany pisarz naukowy Michael Pollan przedstawia pouczającą relację z historii badań nad psychodelikami i nowoczesnymi badaniami, które torują drogę dla obecnego “psychodelicznego renesansu”. Być może jednak najbardziej uderzające jest jego relacja z tego, jak jego światopogląd zmienił się po osobistych eksperymentach z tymi związkami.