David Nutt, światowej klasy neuropsychofarmokolog i psychiatra, obchodzi dzisiaj 70 urodziny. Z tej okazji wszyscy w zespole 5-HT2A życzymy mu wszystkiego najlepszego i dożycia przynajmniej 102 urodzin tak jak odkrywca LSD Albert Hoffman, którego także wspominamy dzisiaj z powodu rocznicy pierwszego na świecie tripu LSD.
Jeśli chcielibyście spełnić urodzinowe życzenie profesora Nutta i podziękować mu za dziesięciolecia pracy nad polityką narkotykową i badaniami opartymi na dowodach, prosimy o wsparcie Drug Science poprzez darowiznę lub po prostu podzielenie się tym filmem i zainspirowanie innych do zrobienia tego samego.
“Ecstasy nie jest bardziej niebezpieczna niż jazda konna”
Z tej okazji warto przypomnieć, jak ważną postacią dla świata psychodelików jest prof. David Nutt.
David Nutt jest członkiem wydziału w departamencie medycyny oraz dyrektorem wydziału neuropsychofarmakologii na Imperial College London. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 400 oryginalnych prac badawczych, osiem raportów rządowych na temat substancji psychoaktywnych oraz 27 książek. Rozpoczął pracę jako naukowiec kliniczny i badacz medyczny po ukończeniu Downing College w Cambridge w 1972 roku. Prof. Nutt jest również członkiem Naukowej Rady Doradczej Fundacji Beckley.
Pionierskie badania
Profesor Nutt jest badaczem wpływu różnych substancji na mózg oraz na stany takie jak lęk, uzależnienie i sen. Jego wczesne zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół kompleksów receptorów benzodiazepinowych w ośrodkowym układzie nerwowym. W 1982 roku opublikował w Nature przełomową pracę na temat odkrytego przez siebie nowego typu oddziaływania liganda z receptorem, które nazwał kontragonizmem (odwrotnym agonizmem).
Zmienianie polityki narkotykowej
Przez lata aktywnie pomagał obalać mity na temat nielegalnych substancji, w tym psychodelików. Ponadto prowadzi kampanie na rzecz zmian w brytyjskim prawie narkotykowym, w szczególności w celu zwiększenia możliwości badawczych. W 2017 roku prof. Nutt przemawiał w ramach TEDx Talk na temat tego, jak nielegalne substancje mogą pomóc mózgowi.
W 2007 roku Nutt opublikował w The Lancet kontrowersyjne i wysoko cytowane badanie dotyczące nowej racjonalnej skali, którą opracował w celu oceny szkód spowodowanych niewłaściwym używaniem i nadużywaniem narkotyków. Kiedy porównał dane ze swojej analizy z obecnymi brytyjskimi klasyfikacjami narkotyków, różnice były uderzające, szczególnie w przypadku psychodelików.
Jego praca podważyła obecny brytyjski system klasyfikacji narkotyków, który według niego jest niejasny, niespójny oraz “zmniejsza zaufanie do ich [analiz ryzyka] dokładności i podważa przesłania edukacji zdrowotnej”. W następstwie tej publikacji Nutt został zwolniony ze stanowiska w brytyjskim Advisory Council on the Misuse of Drugs (ACMD) w 2010 roku, a kilku innych członków zrezygnowało w proteście. Niezrażony, Nutt założył Independent Scientific Committee on Drugs (ISCD), który skupia czołowych ekspertów do prowadzenia badań nad skutkami i szkodami powodowanymi przez narkotyki.
Profesor Nutt i ISCD kontynuowali swoją misję, publikując swoje ustalenia z innego badania w The Lancet w 2010. Opracowali nowy model punktacji i rankingu szkód dla użytkownika i społeczeństwa wywoływanych przez substancje psychoaktywne. Jako najbardziej szkodliwe dla użytkowników w ich rankingu okazały się crack, heroina, i metaamfetamina. Alkohol był najbardziej szkodliwy dla społeczeństwa, znacznie powyżej heroiny i cracku. David Nutt i jego koledzy twierdzą, że ich model jest lepszy od brytyjskiego systemu klasyfikacji, ponieważ kategoryzuje substancje bardziej efektywnie na podstawie powodowanych szkód.
Profesor David Nutt jest autorem słynnego powiedzonka, że “ecstasy (MDMA) nie jest bardziej niebezpieczna niż jazda konna”. Być może miał rację, patrząc na zestawienie szkodliwości najpopularniejszych substancji psychoaktywnych. Zobacz jego wykład na ten temat tu.
Zrozumienie jak działa psylocybina
David Nutt wniósł znaczący wkład do wiedzy na temat tego, jak psylocybina wpływa na mózg i jakie jest jej terapeutyczne zastosowanie w zaburzeniach nastroju. W szczególności pomógł zidentyfikować, gdzie i jak psylocybina działa w mózgu, aby wywołać stan psychodeliczny oraz badał jej zastosowanie w lekoopornej depresji i psychoterapii wspomaganej psychodelikami. Brał również udział w pracach, które wykorzystywały psylocybinę, aby pomóc zrozumieć rozwój wczesnej psychozy.
A swoją drogą, czy to nie daje do myślenia, że całkiem sporo osób ze świata psychodelików cieszy się wyjątkowym zdrowiem i sprawnym umysłem do bardzo sędziwego wieku? Już wkrótce na 5-HT2A ukaże się artykuł, który może rzucić światło na ten fenomen. Zapisz się do naszego newslettera, żeby otrzymywać więcej dobrych wiadomości o psychodelikach.
Brak komentarzy