W piątek 7 maja profesor Matthew W. Johnson poinformował na swoim Twitterze, że otrzymał tytuł profesora w dziedzinie badań nad psychodelikami. Będzie profesorem psychodelików i świadomości na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Jest to najprawdopodobniej pierwsza profesura na świecie, która zawiera w nazwie słowo psychodeliki.
Profesor Matthew W. Johnson jest profesorem psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Jest jednym z najczęściej publikowanych na świecie naukowców zajmujących się działaniem psychodelików na ludzi. Przeprowadził przełomowe badania nad behawioralną ekonomią używania narkotyków, uzależnieniami i ryzykownymi zachowaniami. Profesor Johnson uzyskał tytuł doktora z psychologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Vermontu w 2004 roku. Pracując z psychodelikami od 2004 roku, profesor Johnson w 2008 roku opublikował wytyczne dotyczące bezpieczeństwa stosowania psychodelików, pomagając wskrzesić badania nad tymi substancjami. Jako Główny Badacz opracował i opublikował pierwsze badania nad psychodelicznym leczeniem uzależnienia od tytoniu w 2014 roku.
Profesor Johnson i współpracownicy opublikowali największe badanie psylocybiny w leczeniu stresu nowotworowego w 2016 roku. W 2018 roku dokonał oceny ryzyka nadużycia psylocybiny, rekomendując umieszczenie jej w Grupie IV CSA1
Zajmuje się badaniem psylocybiny w leczeniu uzależnienia od opioidów i PTSD. W 2011 roku dr Johnson opublikował pierwsze w historii badania ze ślepą próbą na ludziach, pokazujące psychoaktywne efekty salwinoryny A, aktywnego składnika szałwii wieszczej.
W 2017 roku opublikował pierwsze dane wskazujące, że testowanie pigułek MDMA może zmniejszać szkody wynikające z ich używania, w szczególności poprzez ograniczenie spożycia nieznanych lub niepożądanych domieszek.
Profesor Johnson jest ceniony za swoje badania w dziedzinie ekonomii behawioralnej, farmakologii behawioralnej i analizy zachowania. Przeprowadził pionierskie badania z użyciem kokainy, metamfetaminy i alkoholu, w celu ustalenia jak wpływają na pożądanie i decyzje seksualne. Opublikował badania dotyczące narkotyków z prawie wszystkich klas psychoaktywnych, w tym nikotyny, opioidów, konopi, benzodiazepin, dekstrometorfanu, GHB, kofeiny i związków analogów katynonu (tzw. kryształu).
W 2019 roku profesor Johnson był prezesem Wydziału Psychofarmakologii i Nadużywania Substancji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego i jest obecnym prezesem i współzałożycielem Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Psychodelikami. Otrzymał stałe dofinansowanie NIH jako główny badacz od 2009 roku. Recenzował ponad 75 czasopism i działał jako gościnny redaktor w dwóch specjalnych wydaniach dotyczących psychodelików. Profesor Johnson otrzymał granty od NIH, NSF, wojska USA. Jest stałym członkiem sekcji badawczej Addictions Risks and Mechansims (ARM) NIH. Wygłaszał prezentacje w 13 krajach.
Profesor Johnson na temat psychodelików i innych narkotyków udzielił wywiadów m.in. dla The New York Times, Washington Post, Wall Street Journal, CNN, Newsweek, Vogue, Scientific American, Nature, Vice. Profesor Johnson występował w wielu programach telewizyjnych i radiowych, w tym 60 Minutes, CNN’s Wolf Blitzer Situation Room, Fox Business News ‘Kennedy, BBC World Service. Dyskusja panelowa profesora Johnsona z Timem Ferrissem podczas światowej konferencji Milken Institute była transmitowana w ramach Tim Ferriss Podcast.
Profesor Johnson i jego badania zostały przedstawione w odcinku Breakthrough na National Geographic Channel, wyprodukowanym przez Rona Howarda oraz w bestsellerowej książce Michaela Pollana „Jak zmienić swój umysł. Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji”, której polski przekład Macieja Lorenca właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje.
1 W klasyfikacji substancji kontrolowanych w USA do Grupy IV zaliczają się substancje o niskim potencjale do nadużycia lub uzależnienia. Obecnie psylocybina zaliczana jest do Grupy I, czyli substancji bez zastosowań medycznych i o wysokim ryzyku nadużywania, co jest niezgodne z najnowszą wiedzą naukową.
Brak komentarzy