Zgromadzone dowody przedkliniczne podkreślają rolę systemu glutaminianowego w działaniu psylocybiny na mózg i zachowanie; jednak nigdy nie zostało to przetestowane u ludzi. Glutaminian, albo kwas glutaminowy jest jednym z głównych neuroprzekaźników pobudzających, który stanowi najobszerniejszy system neurotransmisyjny w ośrodkowym układzie nerwowym. W przedstawionym badaniu z podwójną ślepą próbą z użyciem efektu placebo, wykorzystano obrazowanie mózgu o ultrawysokim polu widzenia i wykazano, że psylocybina (0,17 mg/kg) powodowała, zależnie od regionu mózgu, zmiany w poziomie glutaminianu, co przekładało się na zniekształcenia w subiektywnym doświadczeniu jaźni (rozpuszczanie się ego). Podczas gdy wyższe poziomy glutaminianu w przyśrodkowej korze przedczołowej były związane z negatywnym doświadczeniem rozpuszczania się ego, niższe poziomy glutaminianu w hipokampie były związane z intensywniejszym doświadczeniem rozpuszczania się ego. Wyniki te dostarczają dalszych informacji na temat mechanizmów neurobiologicznych leżących u podstaw psychodelików. Co ważne, mogą one również stanowić neurochemiczną podstawę dla efektów terapeutycznych, jak wykazano w trwających badaniach klinicznych.
Podobne wpisy
Psylocybina powoduje pozytywne zmiany w mózgu i zapobiega depresji
22/09/2021Naukowcy z Yale odkryli, że pojedyncza dawka psylocybiny może powodować strukturalne zmiany w mózgu, które zapobiegają objawom depresji.
Dekryminalizacja psychodelików w Kalifornii
02/06/2021Senat stanu Kalifornia przegłosował ustawę SB 519, która legalizuje posiadanie i udostępnianie grzybów magicznych, psylocybiny, psylocyny, LSD, ketaminy, MDMA i innych substancji.
Psylocybina i choroba dwubiegunowa. Ocena ryzyka.
21/05/2021Osoby z chorobą z chorobą dwubiegunową zostały wykluczone ze wszystkich współczesnych badań klinicznych z użyciem psychodelików. Główną obawą jest możliwość wystąpienia epizodu maniakalnego lub pogorszenie jej przebiegu. Ponieważ terapia psylocybiną uznana jest za przełomową w leczeniu depresji, powstaje pytanie o zastosowanie tego psychodelika w terapii choroby dwubiegunowej.
Brak komentarzy