Ten artykuł został opublikowany “Journal of Psychoactive Drugs“. W jego streszczeniu czytamy :
“Substancje psychodeliczne przeżywają obecnie renesans zainteresowania w zastosowaniu terapeutycznym, jak i rekreacyjnym. Uważa się, że mikrodozowanie, czyli przyjmowanie dawek podprogowych substancji psychodelicznych, może przynieść użytkownikom pewne korzyści przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka związanego ze stosowaniem pełnych dawek. Celem niniejszego przeglądu było podsumowanie i zbadanie istniejącej literatury dotyczącej mikrodozowania psychodelicznego. Opublikowane dotychczas dowody naukowe wskazują na szereg korzyści zgłaszanych przez osoby stosujące mikrodozowanie, w tym na poprawę nastroju, koncentracji i kreatywności, przy czym niektóre sprawozdania nie zawierają żadnych danych, a nieliczne osoby zgłaszają selektywne negatywne skutki, takie jak zwiększony niepokój i dyskomfort fizjologiczny. Jednak ze względu na ograniczenia metodologiczne obecnych dowodów trudno jest wyciągnąć ostateczne wnioski. Podane są zalecenia dotyczące przyszłych badań”.
Podobne wpisy
Miary psychologiczne stosowane w badaniach z psychodelikami
21/11/2021Już w latach 50. próbowano opracować miary, które pozwoliłyby jakoś usystematyzować wywoływane przez psychodeliki efekty. W 1955 r. Harold Abramson stworzył kwestionariusz, który zawierał 47 pozycji. Jednak całkowicie pominięte zostały w nim kwestie związane z fenomenologicznym aspektem doświadczenia. Przedstawiamy pierwszą część zestawienia najbardziej znanych miar, które można znaleźć w badaniach z zastosowaniem psychodelików.
Jak zmienić swój umysł – rozmowa z Maciejem Lorencem
30/10/2021Jak zmienić swój umysł – rozmowa z Maciejem Lorencem socjologiem i tłumaczem, członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego i współpracownika Narkopolityki, autora książki “Czy psychodeliki uratują świat?”
Psychoplastogenne psychodeliki i nie-psychodeliczne psychoplastogeny
19/10/2021Psychoplastogeny są stosunkowo świeżo wymyślonym terminem, (prawdopodobnie po raz pierwszy pojawił się w literaturze w 2018 r.) mającym określać te substancje, które są w stanie pobudzać neuroplastyczność strukturalną i funkcjonalną układów mózgu.
Brak komentarzy